16 Eylül 2019 Pazartesi

BAJAANATOLİA DA GERİ SAYIM DEVAM EDİYOR

42.50" inch Bogger Lastik ve Discovery 1

10 Aralık 2012, 12:24
Bu makale 4408 kez okundu
42.50
Adnan Çetinel

 

Değerli Off Road Aksesuar sitesi okuyucuları, bir süredir işlerimden yazamıyordum, özür, ama bu sefer yazmam gerektiğine inanıyorum, çünkü Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik, gerçekleştirmekle kalmadık başarılı olduk.
Bildiğim kadarıyle Türkiye'de ilk kez bir 4x4 off road arazi aracına 42.50" inç çapında Bogger lastik monte edildi, daha önce varsada benim haberim yok, daha önce de offroadcuyuz.com forumunda yazdım, takıldığını bilen varsa ses versin dedim ama halen ses çıkmadı, demek ki yok. Bendeki bilgi de öyle idi zaten.
Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmenin haklı gururunu bırakında yaşayalım lütfen :). Benden sonra başka birileri de 42.50 Bogger lastik takmak isteyebilir diye neler gerekli oldu, hangi off road aksesuar seçenekleri kullanıldı, ne gibi sorunlar çıktı biraz hızlıca değinmek istiyorum.
Arkadaşlar, ben bu aracı bundan önce 35" inch silverstone xtreme lastikler ile kullanıyordum, o yüzden birtakım modifikasyonlar gerçekleştirmiştim, öncelikle onları sıralayayım.
2" Britpart yükseltme kiti, yani 2" yüksek helezonlar ve amortisörler, amortisörler Super Gas, onun üzerine yine britpart 2" get monte edildi, ön kollar 6 derece düzeltilmiş QT Sevices kolları ile değşştirildi, arka kollar yine QT services arka kolları. 2" daha uzun çelik tel sarılı fren hortumları, gerçi daha sonra bunlar kısa geldi, yerli piyasada daha uzunlarını imal ettirip monte ettik. Dört aks Ashcroft Transmissions aksları ile değiştirildi ve ön arka ayna mahruti ise 4.37 yine Ashcroft HD seçeneği ile yenilendi, önde ve arkaya ayrıca Goliath havalı diferansiyel kilidi takıldı. Şimdi tüm bu off road aksesuar seçeneklerini parça numaraları ile vermek istersek. Aşağıda, incelemek istediğiniz parçanın üzerine tıklayınız lütfen.
Arkadaşlar, yanlış hatırlamıyorsam bütün takılan bunlar, bunlara ek olarak fren hortumlarını imal ettirdik, 18 cm kupa yükseltmesi yaptık, direksiyon mafsalını ve vites kollarını uzattık. Hepsi bu.
Şunu belirtmeden bu yazıyı tamamlamak haksızlık olur, eğer Oto Mekanik sakallı Hüseyin usta ve sonuç alıcı önerileri olmasa bu iş gerçekleşmezdi, kendisine çok teşekkür ediyorum. Benim için tükenmez kalemi yayı gibi helezonlar yaptırarak bu lastikleri takma alternatifi olmadı, amaç sadece lastiği takmak değil, korkusuzca off road yapmak olduğu için böyle bir seçeneği direkt çıkarttım, ağırlık merkezini yükseltmemek için ya aracı keserek bu lastikleri takacaktım yada vazgeçecektim, lastikleri araca taktıktan sonra gerekecek kesme miktarı ve kesme işlemi gözümü korkuttu, ana problem debriyaj, fren ve gaz pedalları idi, onların yerini bile değiştirmek gerekiyordu, o yüzden bu lastiği takma hevesinden tam vazgeçmek üzere iken bir sakallıya danışayım dedim. Sakallı neredeyse hiç düşünmeden kesme olmaz, kupayı yükselteceğiz dedi sağolsun, bu direkt benim aklıma yattı, çünkü asıl ağırlık olan, motor, şanzıman ve şasi aşağıda kalacak, bir kısmı aluminyum alaşım olan kupa yukarı çıkacaktı, bu çok cazip bir tavsiye idi, hemen işleme geçtik, tabii Anıl Oto'da işlerden fırsat buldukça yapabildiğimiz için bir veya iki günlük iş iki haftamızı aldı, ama sonuç mükemmel oldu, sana ne kadar teşekkür etsem azdır sakallı.
Bugün off road testlerini de yapınca iyice ikna oldumki bu araba ile çok rahat off road yapılır, birkaç eksiği var, ilk fırsatta onları da yapacağım, ilk yapacağım ayna-mahruti oranının 4.37'den 4.75'e çıkarmak olacak, sonrası çok ufak tefek.
Yazıyı çok uzattım, farkındayım, şimdilik son vereyim, ek işlemler ile ilgili gerekirse yeniden yazarım.
Herkese bol çamurlu, off road dolu günler dilerim, esen kalın.
Adnan

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Arazide En Başarılı Marka Hangisi ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV