22 Ağustos 2017 Salı

BAJAANATOLİA DA GERİ SAYIM DEVAM EDİYOR

fastPay Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

28 Ocak 2013, 09:10
Bu makale 24172 kez okundu


Öncelikle tüm okuyucularıma iyi haftalar dilerim, mutlu huzurlu sağlıklı ve bol kazançlı haftalar efendim.
Gelelim bu hafta ki yazıma, Bu hafta ki yazım eticaret işiyle uğraşan ve para göndermeye ihtiyacı olan herkese ithaf edilmiştir.
Günümüzde artık para transferleri büyük hız kazanmaya başladı, özellikle eticaret işiyle uğraşanların en büyük sorunu para göndermektir.
Havale, Eft vb. ödemeleri düşündüğümüzde ay sonunda fazla yekün tutuyor bunu önlemek için bizlerde çeşitli yollara başvuruyorduk.
Garanti Bankası Cep Bank kadar hızlı para gönderim aracı olduğunu düşünmüyorum tabiki bu karşı tarafın alabileceği yöntemlere göre farklılık gösteriyor.
Kısacası mobil işlemler hayatımıza girerken bununla beraber gelen fastPay uygulamasını bu hafta sizlere tanıtmak istedim.
fastPay Nedir ; bir Denizbank ürünüdür, banka hesabınız olsun olmasın, tüm operatörlerden cepten cebe 7 gün 24 saat hızlı bir şekilde para transfer etmenizi sağlayan mobil bir cüzdandır. 
bence fastPay  Nedir ? Paypal ile Garanti Cep Bank'ın kırmasıdır. (ambiyane bir tabir de olsa doğrusu budur.)
Yıllardır eticaret işiyle uğraşan birisi olarak artık neyin ne olduğunu nereden esinlendiğini en iyi ben bilirim diyorum bu bağlamda fastPay'i hemen indirip sizlere anlatmaya başlıyorum.
fastPay üyeliği alındıktan sonra bir Denizbank ATM'sine gidip kendi hesabınıza para yatırıyorsunuz (banka hesabınızın olmasına gerek yok) sonrasında cep telefonu veya tablet ile
dilediğiniz kişiye 1 TL işlem ücreti karşılığında ödeme gönderebiliyorsunuz. PayPal'den farkı nedir ? PayPal ile 2-3 TL karşılığında ödeme gönderiyorsunuz fastPay ile 1 TL karşılığında.
Banka Transferinden farkı nedir ? Banka ile 2-3 TL havale/eft ödemesi yapıyorsunuz fastPay ile 1 TL karşılığında gönderim yapıyorsunuz. Askere, öğrenciye dilediğiniz kişiye banka müşterisi olsun olmasın 7/24 sadece 1 TL karşılığında para gönderebiliyorsunuz.
Nasıl Kayıt Olunur ?
fastPay uygulamasını App Store, Google Play Store, İndiroid ve KVK Market'ten ücretsiz olarak indirip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
T.C. kimlik numaranızı ve kendi belirleyeceğiniz 6 rakamdan oluşan PIN kodunuzu girdikten sonra "Kayıt Ol" butonuna basarak kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.
diğer telefonlar için ; fastPay SMS'e kayıt olmak için FAST KAYIT, TCKN bilginiz ve işlem yapmak için belirleyeceğiniz PIN kodunu yazıp 3280'e mesaj gönderebilirsiniz. (Örnek; FAST KAYIT 34651526878 123456) 
Gelen cevap mesajının ardından ONAY yazıp 3280'e göndererek fastPay kaydınızı tamamlayabilirsiniz.
fastPay kurulumu ve üyeliği yapıldıktan sonra sonra ki aşamamız kullanımdır aşağıda kullanımları açıklıyorum;
fastPay Nasıl Kullanılır ?
Kartsız Para Gönderme
DenizBank AçıkDeniz ATM'lerinde "Giriş" tuşuna basarak "fastPay" menüsünü seçiniz. Buradan "Para Gönder" menüsünü seçerek ve adımları izleyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Göndermek istediğiniz transfer tutarını 10 TL ve katları olarak giriniz. Onay butonuna basıktan sonra para transferiniz gerçekleşecektir.
Kartlı Para Gönderme
"Ödemeler/fastPay" menüsünü seçerek, para gönderme işlemini hesaptan veya nakit olarak gerçekleştirebilirsiniz.
Kartsız Para Çekme
DenizBank AçıkDeniz ATM'lerinden fastPay ile tarafınıza gönderilen parayı çekmek için; Giriş > fastPay > Gelen Parayı Çek (SMS Şifresi İle)adımlarını izleyerek kendi cep telefonu numaranız, gönderen kişinin cep telefonu numarası, gönderilen tutar ve sms ile gelen 6 haneli şifreyi girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
Ayrıca, fastPay bakiyenizden veya vadesiz hesabınızdan dilediğiniz tutarı çekmek için; mobil uygulama içerisindeki Cüzdanım menüsünden şifre üreterek ve ürettiğiniz bu şifreyi cep telefonu numaranızla beraber ATM'den Giriş > fastPay > Cüzdanımdan Para Çek (Şifre Üreterek) menüsü altından 
Cüzdanım
Cüzdanım menüsü size kullanılabilir fastPay bakiyenizi gösterir. Eğer DenizBank müşterisi iseniz bağlı vadesiz hesap bakiyenizi de izleyebilir, kalan günlük transfer limitinizi görebilirsiniz.
"ATM`den Kartsız Para Çek" özelliği ile fastPay bakiyenizden veya vadesiz hesabınızdan çekmek istediğiniz tutarı belirleyip üreteceğiniz şifre ile ATM`den "kartsız" para çekebilirsiniz.
Para gönder
fastPay ile DenizBank müşterisi olsun ya da olmasın istediğiniz numaraya 7/24 para gönderebilirsiniz. Göndereceğiniz tutar bilgisini ve para göndereceğiniz kişinin cep telefonu numarasını rehberinizden seçebilir veya istediğiniz numarayı girebilirsiniz. Dilerseniz gerçekleştirdiğiniz işlemi "Hızlı İşlem" olarak kaydedebilirsiniz.
Ödeme yap
Ödeme yapabileceğiniz anlaşmalı üye işyerlerini size olan uzaklıklarına göre listeleyebilir veya isimleriyle arama yapabilirsiniz. Ödeme yapacağınız üye işyerini seçtikten sonra, ödemenizi fastPay bakiyenizden veya uygulamaya bağlı olan DenizBank hesabınızdan ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.
TL yükle
fastPay uygulaması ile kendi cep telefonu numaranıza veya farklı bir numaraya cüzdan bakiyenizden ya da bağlı hesap bakiyenizden GSM operatörü ile tarife seçerek TL yükleme gerçekleştirebilirsiniz.
Hızlı işlemler
Hızlı işlemler ekranında daha önceki transferlerinizde hızlı işlem olarak kaydedilen işlemleri listeleyebilirsiniz. Dilerseniz düzenle butonuna tıklayarak işlemlerinizi düzenleyebilir ya da silebilirsiniz. Hızlı işlem detay sayfasında "Gönder"e basarak kaydettiğiniz kişiye kaydettiğiniz miktarda para gönderebilirsiniz.
Çak gönder
Çak gönder özelliği ile yanınızda fastPay uygulamasının yüklü olduğu başka bir cihaza tek bir dokunuş ile sadece tutar bilgisi girerek para transferi yapabilirsiniz. Bunun için her iki telefonda da Çak gönder fonksiyonu açık olmalıdır.
İşlem geçmişi
İşlem Geçmişi ekranında gelen ve giden paralarınızı görüntüleyebilirsiniz. Önceki işlemlerinizde gönderdiğiniz para henüz kullanılmamışsa ve para gönderdiğiniz kişi parayı çekmek için şifreye tekrar ihtiyaç duyuyorsa önceki işlem detay ekranında "Şifreyi tekrar gönder" butonuna basarak alıcıya tekrar şifre gönderebilirsiniz.
Hesap işlemleri
Hesap işlemleri menüsü ile Cüzdan Bilgilerinizi görüntüleyebilir, DenizBank müşterisi iseniz hesabınızı bağlayabilir, Hesaba Aktar menüsü ile fastPay bakiyenizden bağlamış olduğunuz hesabınıza para transferi yapabilirsiniz. 
Cüzdan Bilgileri menüsünde; Cep telefonu numaranız, TCKN bilginiz, kayıt tarihiniz, günlük limitiniz, kalan günlük limitiniz, işlem başına transfer limitiniz ve bakiyeniz görüntülenir. Aynı zamanda bu ekrandan PIN kodunuzu güncelleyebilirsiniz. 
Hesap Bağla menüsü üzerinden; DenizBank hesabınızı fastPay cüzdanınıza bağlayabilmek için AçıkDeniz şifreniz veya kart şifreniz ile giriş yapıp kullanmak istediğiniz hesabı seçerek Vadesiz Mevduat Hesabı, Kurtaran Hesap (KMH), Kaptan Hesap B Tipi Fon bakiyelerinizi fastPay´de kullanabilirsiniz. 
Hesaba Aktar menüsü yardımıyla; fastPay bakiyeniz içerisinden dilediğiniz tutarı, önceden bağlamış olduğunuz DenizBank hesabınıza aktarabilirsiniz.
Kısaca fastPay güzel bir uygulamadır hızlı ve kolay kullanımıyla çok fazla kişi tarafından kullanılacağını düşünüyorum ve hepinize tavsiye ederim, zaman içerisinde tüm bankaların benzer uygulamaları gelecektir bu bağlamda masaya ilk oturanlar fazla kazanacaktır.

Saygılarımla,
Okan ÇELEBİ
twitter.com/extraloob

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Arazide En Başarılı Marka Hangisi ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV