20 Eylül 2019 Cuma

BAJAANATOLİA DA GERİ SAYIM DEVAM EDİYOR

İbrahim Kutluay ve Basketbol

07 Şubat 2013, 12:18
Bu röportaj 2446 kez okundu
İbrahim Kutluay ve Basketbol
 -Sizin çok iyi bir Fenerbahçeli olduğunuzu biliyoruz. nasıl Fenerbahçeli oldunuz?
İbrahim Kutluay: Ben tabii ki, babamın sayesinde Fenerbahçeli oldum. Küçük yaşlardan itibaren, babamla birlikte maçlara giderdik. Fenerbahçe sevgisini bana babam aşıladı. Tabi ondan sonra ben de biraz büyüdükten sonra, gerek okuldan kaçarak gerek babamla beraber maçlara giderdim.Sonra içimde futbolcu olma isteği uyandı. Okuldan gelince arkadaşlarla beraber mahallede oynardık, iyi de futbol oynuyordum. Sonra babam beni Fenerbahçe’nin alt yapısına getirdi. Orada futbola başladım.
Yaklaşık 8 ay kadar orada oynadıktan sonra, daha sonra okulun şartları vs. beni futboldan soğuttu. Fiziğimin de basketbola yatkın olmasından dolayı basketbol oynamaya karar verdim ve Fenerbahçe’nin alt yapısında basketbola başladım.Tabi o zamanlar şu an ki gibi salonlar yoktu. Dışarıda oynuyorduk. Dışarıda bir saha vardı. Orada antrenman yapardık. Zaman zaman Marmara Üniversitesinde yapardık. Ben Fenerbahçe’de ilk defa kurulan küçük basketbol takımında başladım basketbola.
O zaman antrenörümüz Murat Özgül’dü, yardımcı antrenör Çetin Yılmaz’dı. Onlarla beraber basketbola başladım. Tabi Fenerbahçe ‘de basketbola başlamanın bana çok büyük artıları oldu. Hem çok büyük bir camiada basketbola başladım, hem de çok değerli antrenörlerle ve iyi basketbolcu abilerimle beraberdim.Fenerbahçe’nin alt yapısından yetişip de, A takıma kadar yükselen, Fenerbahçe takımında kaptanlık yapan, Milli Takımda kaptanlık yapan, Avrupa’da oynayan, Avrupa’da şampiyonluklar kazanan ve NBA’da oynayan tek oyuncu benim. O yüzden Fenerbahçe adına ve kendim adına bununla çok büyük bir gurur duyuyorum.
-Hayranı olduğunuz basketbolcular kimler?
İbrahim Kutluay: Hayran olduğum basketbolcu Harun Erdenay’dı. Harun Erdanay’ın o büyük basketbol yeteneklerine hayrandım. Oyuncu anlamında hem çok iyi bir sporcu, hem çok iyi bir beyefendi ve insan olması, insan ilişkilerinin iyi ve sevilen bir insan olması nedeniyle çocukluğumdan beri ona hayranım. Onunla aynı takımda oynadığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Milli takımda da beraber oynadık, şu anda da A milli takım menajerliği yapıyor. Bu yüzden o dönemde ona hayran olmuştum. Tabi ki yurt dışına baktığınız zaman da en büyük Micheal Jordan hayranlarından bir tanesi de benim.
-Fenerbahçe dönemlerinizi biraz açar mısınız? A Tıkımda oynamaya ne zaman başladınız?
İbrahim Kutluay: Ben çok genç yaşta A takıma çıktım. Fenerbahçe’de küçük, yıldız, ve genç takımda oynadım. Genç takımda oynarken de zaman zaman A takım kadrosuna dahil oluyordum. Fenerbahçe’nin ligdeki tek şampiyon kadrosunda ben oynuyordum. Bazı maçlarda görev almıştım. Ondan sonra ilk olark 90-91 senesinde çıktım. Ondan sonra 91-92 sezonunda Çetin abi zamanında oynadım. Daha sonra “Dream Team” zamanında çok fazla oynama şansı bulamadım. Sonraki yıllarda Murat Didin Fenerbahçe’ye geldi ve 93 senesinde direkt olarak A takımda oynamaya başladım.
Daha sonra kaptan olarak 99 senesine kadar Fenerbahçe’de oynadım. O sene Efes Pilsen’e transfer oldum. Efes’ten sonra AEK’ya gittim. 1 sene AEK’da,. 2 sene de Panathinaikos’ta oynadıktan sonra Ülker’e geldim. Ülker’de 1 sene oynadım. Daha sonra NBA’e gittim. NBA’den Panathinaikos’a geldim. Geçen sene Ülker’de oynadıktan sonra daha önce söz verdiğim gibi 100. yılda Fenerbahçe’nin kadrosunda yer alıyorum.
-Fenerbahçe`den ayrılmak zor oldu mu? Bu kararı verme nedenleriniz neler?
İbrahim Kutluay: O dönem zor bir dönemdi. Karar vermem gerekiyordu. Çok transfer teklifleri geliyordu ve  özellikle TOFAŞ çok ciddi transfer teklifinde bulunmuştu. Fakat Aziz Yıldırım o zaman ilk defa başkan seçilmişti ve ben o sene Fenerbahçe’de kalmaya karar verdim. Bir sonraki sene, tabi ki kendi kariyerim açısından, Avrupa’da söz sahibi bir takımda oynamak ve şampiyonluklar kazanmak istedim. Bu benim en büyük hayalimdi . Ben çok disiplinli çok çalışan bir basketbolcuyum ve tabi ki bu çalışmamın karşılığını almak istiyordum. O sene Fenerbahçe futbol takımına yoğun bir ilgi ve yatırım vardı. Basketbol daha ikinci plandaydı. O zamanki şartlarda müessese kulüpleri çok ciddi paralar harcadıkları için Fenerbahçe iyi takım kuramıyordu bir türlü. Bundan dolayı ben yurt dışına gitmeye karar verdim. Bu kararı verdiğim için de memnuniyet duyuyorum çünkü Avrupa’da oynadığım dönemde hem AEK’da hem Panathinaikos’da çok büyük başarılar kazandım. Avrupa Ligi şampiyonu oldum ki bunu kazanan tek Türk oyuncu benim şu ana kadar. Bu her oyuncuya nasip olacak bir şey değil. Yunanistanda 3 tane lig şampiyonluğu, 4 tane Yunanistan kupası kazandım. Kariyerime bunların hepsi çok büyük birer başarı olarak yansıdı. Bu yüzden doğru karar verdiğimi düşünüyorum.
Yurt dışında da oynasam, Efes ve Ülker’de oynadığım dönemlerde de Fenerbahçe’ye dönmek hep aklımdaydı ve bunu arzuluyordum. Çünkü Fenerbahçe’de ve Fenerbahçe gelenekleriyle büyümüş biri olarak, ayrı da olsam her zaman Fenerbahçe’ye yakındım. Zaten Fenerbahçe’nin futbol maçlarına geliyordum. 100. yılda da kendimi kadronun içinde olmam gerektiğini düşündüm ve problem çıkarmadan çok ufak görüşmelerden sonra Fenerbahçe’ye geldim. Çünkü ben Fenerbahçe’ye gelmek istiyordum, Fenerbahçe de beni istiyordu. Şu anda da buradayım ve bundan büyük gurur duyuyorum. Çünkü her Fenerbahçelinin olduğu gibi 100. yılda kendi adıma ben de kulübümüzde olmaktan mutluyum. Biliyorum ki Fenerbahçe taraftarı da beni takımda görmek istiyor. O yüzden Fenerbahçe’de olmaktan, yüzüncü yıl kadrosunda bulunmaktan son derece mutluyum.

-Başkan Aziz Yıldırım`ın bu sene transferinize karşı çıktığı yolunda söylentiler var?
İbrahim Kutluay: Böyle bir şey söz konusu olamaz. Aziz Yıldırım’ın karşı olduğu bir kişinin Fenerbahçe kulübünde olması söz konusu değil. Benim gelişime karşı çıkmadığı gibi, şu anda aramızda gayet iyi ilişkiler var. Benim kulübe gelmemde Aziz Yıldırım’ın katkısı çok büyüktür.
-Yunanistan`da geçirdiğiniz yılları biraz anlatır mısınız?
İbrahim Kutluay: Avrupa’da oynamak gerçekten çok zor. Yunanistan basketbolun çok ileri seviyede olduğu bir ülke. Benim gittiğim dönemlerde birinci spor dalıydı. Dolayısıyla orada bir yabancı sporcu olarak, bir Türk olarak oynamak kolay değildi. Bunun zorluklarını ilk bir kaç ayda yaşadım ama hem sporculuğum hem de insanlarla iyi ilişkiler kurabilmemden dolayı çok çabuk adapte oldum.
Tabii ki takım arkadaşlarım, antrenörlerim, Yunanistanda yaşayan arkadaşlarım ve Yunan halkı bana çok ilgi gösterdiler. Bütün bunların benim kısa dönemde oraya adapte olmamda çok büyük katkıları oldu. Bunlarda iki halkın arasında benzer özelliklerin çok olması da etkili oldu. Kafa yapımız aynı, yemeklerimiz aşağı yukarı aynı. Davranış biçimleri aynı. Dolayısıyla büyük problemler yaşamadım. Zaten oradaki başarımın en önemli nedenlerinden biri de çabuk adapte olmamdı.
İnsanlarla aynı düşünce yapısında olmam, takımımızın başarılı olması, benim o takıma büyük katkılar yapmam, benim oarada çok sevilmemde etken oldu. Orada yaşadığım yılları hiç bir zaman unutamayacağım. Çünkü hem benim basketboluma büyük katkılar sağladı. Hem de kariyerime çok olumlu yansıdı. Orada edindiğim dostluklar arkadaşlıklar, orada yaşadığım tecrübeler bana hayatın bundan sonraki dönemlerinde çok olumlu yansıyacak diye düşünüyorum.
-Biliyorsunuz Türk-Yunan ilişkileri biraz limonidir. Oradayken Türk olmanın zorluklarını yaşadınız mı?
İbrahim Kutluay: Olumsuz hiç bir şeyle karşılaşmadım. Kaldı ki Türk-Yunan ilişiklerine de çok büyük katkıda bulunduğumu düşünüyorum. Ben oraya gittikten sonra, onların Türklere bakış açısı zaten iyiydi ama benden sonra daha da iyi oldu. Çünkü orada kurduğum dostluklar, arkadaşlıklar çok güzeldi. Dolayısıyla Türk-Yunan ilişkilerine katkı yaptığımı düşünüyorum. Oradayken “Abdi İpekçi Barış Ödülü”nü aldım. Bu benim hayatımda kazandığım en önemli ödüllerden bir tanesiydi. O yüzden gayet mutluyum.
-Amerika Milli Takımıyla oynadığımız maçta harika bir oyun çıkardınız ve akabinde NBA`a gittiniz. Kamuoyunda bu transferiniz o maçtaki oyununuza bağlandı. Gerçekten öyle mi? NBA`ye sadece o maçtaki performansınızla mı gittiniz?
İbrahim Kutluay: NBA takımlarının tek maçla bir oyuncuyu alması mümkün değil. 98 yılında da NBA’e gitmiştim ama o zamanlar grev vardı. Bir çok teklifler aldım ama hiç bir takım bana grevden dolayı resmi sözleşme imzalatamadı. Sonra Avrupa’ya döndüm ve basketbol yaşantıma Avrupa’da devam ettim. Daha sonra burada oynadığımız Amerika milli maçından sonra teklif geldi ve ben Amerika’ya gitmeye karar verdim.
Tabii ki orada oynamak kolay değildi ama ben bu kararı tüm bu zorlukları göze alarak verdim. NBA’e ben 30 yaşında gittim. En büyük şanssızlığım gittiğim dönemde takımın çok formda olması hem de oyuncularla anlaşma yılı olmasıydı. Bu yüzden takım inanılmaz derecede iyi performans gösteriyordu. Tabi ki, ben de yeni bir oyuncu olduğum için antrenör haklı olarak beni oynatmıyordu. Bana “Sakatlıklar olunca seni oynatacağım falan” diyordu ama ben oraya oynamak için gitmiştim. Daha fazla kalmamın bana avantaj sağlayacağını düşünmediğim için de Avrupa’ya döndüm.
-Amerika ve Avrupa basketbolu arasındaki farklar nelerdir?
İbrahim Kutluay: Bir kere Amerika’da oynanan basketbol tamamen şova yönelik. Önemli olan  parayla bilet alan insanların mutlu olması. Oynanan basketboldan zevk alması. Tabi ki kazanmak kaybetmek önemli ama bu, playofflarda daha çok önem kazanıyor. Avrupa’da ise her takım kazanmak için saha içinde her şeyi yapar. Kazanmak daha çok önemli. Antrenörler de oyuncular da buna endeksli. O yüzden sistem biraz daha farklı.
Amerika’da müdafanın çok önemli olmadığı bir sistem var. Avrupa’da ise daha çok rakibi oynatmamak için herşeyi yapan bir sistem var. Evrupa Ligi çok kaliteli üst düzey maçların oynandığı bir lig. Bana göre Avrupa’da Final Four seviyesinde oynayan takımlar, yani Avrupa’nın 7-8 takımı NBA takımlarıyla eşit seviyede basketbol oynuyor diyebilirim. Çünkü son zamanlarda Amerika’daki basketbol kalitesi düşmeye başladı. Avrupa’dan giden bir çok oyuncu orada başarılı oluyor. Bu da gösteriyor ki Avrupa’da oynanan basketbol her geçen gün Amerika’ya daha çok yaklaşıyor. Zaten önümüzdeki 5 sene içinde Avrupa’dan bir kaç takım da NBA liginde oynayacağını düşünüyorum. Çünkü öyle bir sistem getirmek istiyorlar.
Ben Avrupa’da oynanan basketbolu daha çok tercih ediyorum. Ama Amerika’da ki 10-15 tane özel oyuncu da tabi ki Avrupa’daki oyunculara çok ağır basarlar. Çok büyük oyuncular onlar. Dolayısıyla ikisinin kombinasyonu en güzeli herhalde.
-Fenerbahçe`nin, Ülker`in sponsor olmasıyla Fenerbahçe Ülker adını alması bazı kişilerce eleştirildi. Siz bu işbirliğine nasıl bakıyorsunuz?
İbrahim Kutluay: Ben olumlu buluyorum çünkü Fenerbahçe büyük bir camia. Ve her branşta 100. yılda başarılı olma, şampiyonluğa oynama zorunluluğu var bu sene. Her sene öyle ama bu sene yüzüncü yıl olmasından dolayı böyle bir hedef konuldu. E tabi ki böyle olunca da amatör branşların kaynakları çok düşük olduğu için Ülker basketbola böyle bir kaynak sağladı ve sponsorluk desteğiyle beraber Fenerbahçe’nin şampiyonluğa oynayan kadro kurmasında yardımcı oldu.  Ben olumlu bakıyorum. Fenerbahçe Ülker olarak ileride de büyük başarılar kazanacağımızı düşünüyorum. Çünkü bu işbirliği çok önemli ve inşallah uzun seneler de devam eder.
-Fenerbahçe'nin altyapısından yetişen ve gelecek gördüğünüz oyuncular kimler?
İbrahim Kutluay: Şu anda baktığımızda şu an bizimle antrenman yaptığı için söylüyorum Maksim, ileride büyük ihtimalle hem A takım kadrosunda olacak hem de iyi bir oyuncu olacak diye düşünüyorum. Onun dışında zaten Fenerbahçe alt yapısı gayet iyi ve ileride çok büyük sporcular yetişecek. Şu an Fenerbahçe alt yapısından yetişen, A takım ve Milli takımda oynayan tek oyuncu benim. En büyük isteklerimden biri bu sayının artması ve bütün Fenerbahçelilerin bundan keyif alması.
-Yeni bir spor salonunun yapılması gündemde. Bu konu hakkında düşünceleriniz neler?
İbrahim Kutluay: Bu beni çok heyecanlandırıyor. En büyük hayallerimden birisi, kendi salonumuzda basketbol oynamak. Ben Fenerbahçe’de spora başladığım için çok küçük yaşlardan beri bunun hayalini kuruyordum. Biz de kendi salonumuzda, kendi taraftarımızın önünde, orada antrenman yaparak, orada çalışarak, bizim diyebileceğimiz bir yerde basketbol oynamanın hayalini kuruyordum. Zannediyorum önümüzdeki dönemde bunun temeli atılacak ve önümüzdeki senelerden itibaren belki de önümüzdeki sezonun ikinci yarısından itibaren orada oynayacağız. O zaman taraftar da tabii ki maçlara daha fazla ilgi gösterecek. Bugün bakıyorsunuz Avrupa’da her takımın kendi salonu var. Kendi salonunun olması demek, sezon başından kombine biletlerin satılması, kulübün yaptığı yatırımların geri gelmesi, taraftarın maçlara daha çok gelmesi, oyuncuların kendilerine daha güvenerek sahaya çıkmaları demek. O yüzden de bence bu Fenerbahçe’ye çok büyük katkı sağlayacak. Yönetimin de aynı düşüncede olduğuna inandığım için önümüzdeki dönemlerde bunun temeli atılacaktır ve Fenerbahçe yeni salonuna kavuşup,  bundan sonraki yıllarda çok büyük başarılar kazanacaktır.
-Bir basketbol okulunuzun olduğunu ve çocuklara eğitim verdiğinizi biliyoruz. Biraz anlatır mısınız?
İbrahim Kutluay: Basketbol okulu 5 senedir devam ediyor. 5 sene içinde 1000 civarında oyuncuya eğitim verdik. Bundan büyük keyif alıyorum çünkü o kadar küçük yaşlarda basketbol okuluna gelen çocukların gelişmesini, sporcu ve karakter anlamında gelişmelerini görmek beni çok mutlu ediyor. Zaten beraber çalıştığım arkadaşlarımla beraber yaz döneminde ve kış dönemlerinde bunu yapıyoruz. Yaz döneminde Bodrum ve Fethiye’de, kış döneminde Irmak Okulları`nda devam ediyoruz. Ben de programımı ona göre ayarlayıp çocuklarla birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. İnşallah uzun dönemler bunu devam ettirmeyi düşünüyorum. Basketbolu bıraktıktan sonra yurt genelinde de, Anadolu’da da bunu yapmaya özen göstereceğim. İnşallah benim okulumdan yetişen sporcular ileride Türk basketboluna inşallah katkı sağlarlarsa Milli takım düzeyine kadar çıkabilirlerse bundan en büyük keyifi ben alacağım. Hem iyi basketbolcular hem iyi sporcular yetiştirmek en büyük hedefimiz.
-Kayıt olmak isteyenler size nasıl ulaşacak?
İbrahim Kutluay: Benim basketbol takımım MVP Spor Kulübü İbrahim Kutluay Spor Okulu olarak geçiyor. Zaten mvp.com.tr veya İbrahim Kutluay Basketbol Akademiden ulaşabilirler. Her yaşta gence kapımız açık. Zaten Caddebostan’da da basketbol ofisimiz var. Buradan da ulaşıp kayıt olabilirler.
-Basketbolu bıraktıktan sonra ne gibi planlarınız var?
İbrahim Kutluay: Ben basketbolu bıraktıktan sonra sporun içinde kalmak istiyorum. 4-5 sene daha basketbol oynamak istiyorum ama sporu bıraktıktan sonra mutlaka basketbolun içinde kalmak istiyorum. Çünkü yaptığım en iyi iş bu olduğu için ve büyük tecrübelere sahip olduğum için basketbolun içinde kalmak istiyorum. Hem Avrupa’yı, Amerika’yı hem Türkiye’yi bilen biriyim. Buralarda edindiğim tecrübeleri ileride sporcu arkadaşlarıma aktarmak veya her hangi bir platformda kullanmak istiyorum. Ama hangi kulvarın içinde olurum bilemiyorum. Şu an antrenör olmak gibi bir düşüncem yok ama ileride işin, yöneticilik, menajerlik tarafında olmak istiyorum. Bu da tabii ki Fenerbahçe olacaktır. Bunu söylememin herhalde gereği yok. Çünkü kulüpten yetiştim ve basketbolu da Fenerbahçe’de bırakacağım için devamı da Fenerbahçe’de olacaktır.
-Taraftara genel olarak mesajınız var mı?
İbrahim Kutluay: Ben zaten genel olarak bakıyorum. Çünkü camianın içinden geliyorum. Kendimi zaman zaman futbolcu olarak da, görüyorum basketbolcu olarak da görüyorum. Taraftar olarak da görüyorum. Çünkü ben çok küçük yaşlardan beri bu kulüpte yetiştim. Dolayısıyla taraftara mesajım her türlü şartta destek olmalarıdır. Şunu bilmeliler ki; sahada oynayan her Fenerbahçeli sporcu, herkesten çok kazanmak ister. Hiç bir sporcu kötü oynamak için sahaya çıkmaz. Tabi ki her sporcunun iyi ve kötü dönemleri olur. Özellikle kötü geçen dönemlerde sporcular daha çok destek beklerler. Fenerbahçe taraftarının bunun bilincinde olduğunu düşünüyorum. Şu zorlu dönemde, hem futbolda hem basketbolda, ve tüm branşlarda kalan tüm maçlarda sporcu arkadaşlara destek olsunlar. Bizleri motive etsinler. Biz sahada Fenerbahçe formasını giydiğimizin bilincindeyiz ve buna göre mücadele edeceğiz. Bu önemli dönemde hep birlik olalım, birbirimize destek olalım. Taraftarlar bize, biz taraftarlara, yönetim bize destek olalım ve bu zor dönemleri aşıp, her branşta şampiyon olalım.
 
*Kaynak (antu.com) 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Arazide En Başarılı Marka Hangisi ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV