21 Ağustos 2019 Çarşamba

BAJAANATOLİA DA GERİ SAYIM DEVAM EDİYOR

Benzin Pompacılarına Standart Geliyor

Akaryakıt ve otogaz ikmal ve dolum elemanları, talebe göre aracın motor su seviyesi, yağ kontrolü, lastik basıncı, cam suyu, antifriz gibi diğer eksikliklerini de giderecek.

02 Ekim 2012 Salı 21:31
Bu haber 1432 kez okundu
Benzin Pompacılarına  Standart Geliyor
Ankara- Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun (MYK) işyerlerinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için ''Ulusal Meslek Standardı'' çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda MYK, standardı Türkiye Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sanayi İşverenleri Sendikası'na (KİPLAS) hazırlattı.Taslağa göre, kullanıcıyı yakıt türüne göre ikmal alanına yönlendirecek görevli, promosyonlar hakkında bilgi verip ikram ve hediyeleri sunacak. Araç sahibine satın almak istediği yakıt türünü ve miktarını soracak olan görevli, yakıt türünü ve miktarını da teyit ettirecek. Görevli, aracın motorunun çalışıp çalışmadığından emin olacak, yakıt deposunun kapağını muhafaza edecek.Sayaçların sıfırlandığından emin olacak.


Pompa tabancasını ikmal yapılacak depoya uygun şekilde yerleştiren görevli, personel tanıtım kartını pompaya okutup pompa üzerindeki sayaçların sıfırlandığından emin olacak. Hortumunda ve bağlantı yerlerinde sızıntı olup olmadığını da kontrol eden görevli, işlem sonunda tabanca ağzında kalan akaryakıtı aracın deposuna boşaltacak.Görevli, otogaz ikmali sırasında ise aracın motorunun çalışmadığının yanın da elektrikle çalışan tüm sistemlerinin (far, radyo, sinyal) kapalı olmasını sağlayacak. Topraklama maşasını araç şasesine bağlı metal aksama bağlayarak topraklama yapan görevli, ikmal süresince sağlıklı bir aktarım yapmak için aracın başında beklemesi de gerekecek.

Camları ve farları temiz su ile temizleyecek.Araç sahibinden onay alan görevli, aracın camlarını ve farlarını temiz su ile temizleyip, aracın cam suyunun yeterli olup olmadığını kontrol edecek. Görevli, kullanıcının talebine göre araca temiz cam suyu ilave edecek.Yine araç sahibinin talebine göre aracın yağını kontrol edecek olan görevli, yağ eksik ise kullanıcının onayını almak kaydıyla araç türüne uygun yağı ilave edecek. Görevli, talep doğrultusunda, motor su seviyesini, antifriz derecesini, araçların lastiklerinde basınç azalması olup olmadığını kontrol edecek. Yani hiçbirşey eskisi gibi olmayacak.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Arazide En Başarılı Marka Hangisi ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV