20 Eylül 2019 Cuma

BAJAANATOLİA DA GERİ SAYIM DEVAM EDİYOR

Buzz Driving Akademi İle Buzda Dans

Banvit Kırmızı’nın sponsorluğunu üstlendiği Buzz Driving Akademi, Türkiye Pist ve Formula 3 Şampiyonu Ertan Nacaroğlu direktörlüğünde, buz üzerinde araç kullanmanın püf noktalarını öğretiyor.

12 Mart 2013 Salı 08:39
Bu haber 4116 kez okundu
Buzz Driving Akademi İle Buzda Dans

 Buzz Driving Akademi’nin ilk projesi, buzlarla, karla kaplı, güzelliğiyle ünlü Çıldır Gölü’nde hayata geçti. Dünyada motor sporu meraklıları ve profesyonelleri tarafından yaşanılan yüksek adrenalin ve heyecan nedeniyle rağbet gören buz üzerinde hız deneyimini Türkiye’ye ilk kez taşıyan proje kapsamında, Türkiye Pist ve Formula 3 Şampiyonu Ertan Nacaroğlu, buzlarla kaplı Çıldır Gölü’nde katılımcılara buzda sürüş teknikleri eğitimi verdi.

 Kars-Ardahan’da, 123 km2 alana sahip Çıldır Gölü üzerinde, buz kalınlığı ölçümlerinin yeterli olduğu görüldükten ve güvenlik önlemleri alındıktan sonra 2 gün süren eğitime, Türkiye ve yurt dışından katılım oldu. Eğitim sonunda buzla kaplı göl üzerindeki sürüşlerini başarıyla tamamlayanlar, Buzz Driving Akademi’den sertifikalarını aldı. Özellikle Finlandiya, İsveç gibi kuzey ülkelerinde yapılan buz üzerinde sürüş heyecanı böylece ülkemize de gelmiş oldu...

 Porsche Cayenne ve BMW X3 gibi araçların kullanıldığı, yöre halkının da ilgiyle izlediği Buzz Driving’de, 1959 metre yükseklikte, 3 kilometre uzunluğunda buzdan, benzersiz keyifte ve zor bir parkur yaratan Çıldır Gölü üzerinde sürüş için buz kalınlığı ölçümleri yapıldıktan ve geniş güvenlik önlemleri alındıktan eğitim başladı.

 Hava sıcaklığının gündüzleri eksi 10, geceleri ise eksi 35 dereceyi bulduğu Çıldır Gölü’ndeki eğitimi başarıyla tamamlayanlar sertifikalarını Ertan Nacaroğlu’ndan alırken adrenalin dolu bu heyecanı ve buz üzerinde sürüş keyfini ilk kez yaşadıklarını aktardılar. Eğitime katılmak için İngiltere’den gelen Martin Darby ve Peter Farwel adlı motor sporu tutkunu iki arkadaş, otomobilleri ile yaptıkları buz dansını Çıldır Gölü’nün muhteşem güzelliği eşliğinde yaşamış olmanın anısını ömür boyu unutamayacaklarını söylediler.

 Bilgisi ve tecrübesi ne olursa olsun herkese açık olan buzda sürüş eğitiminde, katılımcılar öncelikle teorik eğitimleri alıyorlar.  Doğru frenaj zamanlaması, viraj alma teknikleri, sürücünün ve otomobilin limitleri, kayan otomobilin kontra pozisyonları, buzda kullanılacak otomobillerin teknik özellikleri ve doğru lastik seçimi gibi bilgiler verildiği eğitimler eğitmen pilotlar tarafından veriliyor.

 Pratik eğitimlerde ise, oluşturulmuş parkurda slalom yapmak, buz üzerinde direksiyon hakimiyeti, virajlara otomobilin arkasını kaydırarak girme teknikleri, otomobili olduğu yerde kaydırıp 360 derece döndürmek, doğru lastik seçimi ve kullanılan lastiklerin yol tutuşu ile araçta ESP’li ve ESP’siz kullanım farkı gibi konularda eğitim veriliyor. Buz üzerinde otomobil ile dans etmek, otomobili yan yan kaydırmak, hatta pist dışına çıkarmak da serbest...
    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Arazide En Başarılı Marka Hangisi ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV