21 Ağustos 2019 Çarşamba

BAJAANATOLİA DA GERİ SAYIM DEVAM EDİYOR

Geçmişten Gelen Türk Kavmi

Moğolistan Sayan Dağları'nda yaşayan Türk Kavmi Geçmişin İzlerini Taşıyor..

02 Kasım 2012 Cuma 08:02
Bu haber 2265 kez okundu
Geçmişten Gelen Türk Kavmi

 Atlas Dergisi Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek ve fotoğrafçı Selcen Küçüküstel, Moğolistan'ın Kuzey sınırındaki Sayan Dağları yamaçlarında yaşayan ve Türkçe konuşan 'Dukha' adlı eski Türk kavmi ile buluştu.

 Yüksek ve Küçüküstel, Türklerin en saf, en eski sırlarına sahip olduğu belirttikleri Dukhalar'ın çadırına konuk oldular. "Dukha Halkı Kayıp Türkler" adlı bir de belgesel hazırlayan ikili, belgeselin tanıtımını dün İstanbul'da gerçekleştirdi. Dukhalar için "Tarih öncesini yaşayan ve bizimle aynı dili konuşan bir toplumla karşı karşıyayız" diyen Yüksek, "Bundan 10 bin yıl önce insanların yaşadığı şekilde yaşıyorlar. Herşeyi ortaklaşa paylaşıyorlar. Aralarında eşitlikçi ilişkiler var. Suç işlenmiyorlar. Kadın erkekten ya da erkek kadından üstün değil. Ren geyikleriyle birlikte onların vahşi göç yollarında onlarla birlikte dolaşıyorlar" diye ekledi. 

 Selcen Küçüküstel de Dukhalarla çok çabuk anlaştığını bir hafta içinde günlük düzeyde konuşabilecek duruma geldiklerin söyledi. Küçüküstel, Dukhaların Türkçe kökenli bir dil konuştuklarını ve dillerinin kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Dukhalar ormanlardan topladıkları yemişler, ren geyiklerinin sütü ve peyniri ile besleniyor. Doğa ile uyum içinde yaşayan kavmin Moğolistan'a Tuva'dan geldiği belirtiliyor.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Arazide En Başarılı Marka Hangisi ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV