21 Ağustos 2019 Çarşamba

BAJAANATOLİA DA GERİ SAYIM DEVAM EDİYOR

Kendi Otomobilini Kendi Yapıyor

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde çiftçilikle uğraşan ilkokul mezunu Tufan Y. Demirci, sanayiden aldığı parçaları birleştirerek 8 ayda "F2" adını verdiği kendi otomobilini yaptı.

17 Ekim 2012 Çarşamba 16:38
Bu haber 1522 kez okundu
Kendi Otomobilini Kendi Yapıyor

 Safranbolu ilçesine bağlı Konarı köyünde çiftçilik yapan ilkokul mezunu 31 yaşındaki Tufan Yılmaz Demirci, çeşitli taşıt araçlarına ait kullanılmış parçaları sanayiden satın alarak ve kimseden destek almadan birleştirdi. 8 aylık bir çalışma sonunda gazla çalışan ve saate 150 kilometre hız yapabilen "F2" adını verdiği otomobili yaptı.

 Yaptığı otomobili çıkartmak için duvarı yıkan Demirci, daha önce oğlu için pancar motoruyla çalışan küçük bir ATV, tarım işlerinde kullanılmak içinde bir traktör yapmış.

"F2" yi kendi köyünde deneyen ve test sonucunda çabuk su kaynattığını belirleyen Demirci, ayrıca daha önce yaptığı ve tarım işlerinde kullandığı "Tırtıl 4x4" isimli traktörü ile bir de gösteri yaptı. Demirci’ye oğlu Ege’de, babasının kendisine yaptığı pancar motoruyla çalışan küçük ATV’si ile eşlik etti.

 Tufan Y. Demirci, yaptığı açıklamada, hurdaya çıkan araçların parçalarını imkanları ölçüsünde sanayiye giderek satın aldığını ve boş zamanlarında çeşitli araçlar yaptığını söyledi.

Şimdiye kadar 6 araç yaptığını, ancak elinde sadece 3 tanesinin olduğunu, diğerlerini hurdaya çıkarttığını vurgulayan Demirci, ”Motor, şanzıman gibi parçaları sanayiden aldım. Geri kalan parçaları kendim yapıyorum. Araçları yaparken kaynak motoru ve spiral taşı kullandım. ’F2’ adını verdiğim araç hem LPG, hem de benzinle çalışıyor. İyi bir süspansiyona sahip. Her yolda gayet rahat hareket edebiliyor. Hafif olması nedeniyle de çok atak. Yaklaşık 400 kilo civarında. 150 kilometre hız yapıyor ve 200 beygir gücünde. Renault motora sahip. 8 ay gibi bir sürede bu aracı yaptım. 7 bin lira civarında bir paraya mal oldu” diye konuştu.

Hayalinin F1 otomobili yapıp onunla yarışlara katılmak olduğunu ifade eden Demirci, şöyle devam etti: ”İmkan verilirse her şeyi yaparım ve bu konuda iddialıyım. Yetkililer yardımcı olursa aracıma ruhsat alıp, trafiğe çıkmak istiyorum. Normal arabaya asla binmem. Farklılığı çok seviyorum. Yaptıklarım tarzıma uygun araçlar. Şimdi son yaptığım aracın çift kişiliğini düşünüyorum. F1 aracı yaparak yarışlara katılmak istiyorum. Türkiye’nin yerli bir arabasının olmaması çok kötü. Bana imkan verseler çok ileriye gidebilirim.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Arazide En Başarılı Marka Hangisi ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV