20 Eylül 2019 Cuma

BAJAANATOLİA DA GERİ SAYIM DEVAM EDİYOR

OGS - HGS Farkı

KGS gişeleri 1 Şubat'tan itibaren kapatılıyor, yerine HGS geldi. Uzun süredir kullanılan OGS ile HGS'nin farkları nelerdir?

30 Ocak 2013 Çarşamba 08:39
Bu haber 5165 kez okundu
OGS - HGS Farkı
 OGS’nin açılımı Otomatik Geçiş Sistemi’dir ve araç içine yerleştirilen elektronik bir cihaz sayesinde köprü ve otoyollardan duraksamadan geçmeyi sağlar. Vakıfbank, İş Bankası, Denizbank, Garanti Bankası ve Ziraat Bankası yetkili şubelerinden veya internet şubelerinden başvurulabiliyor.

 OGS alırken 40-60 TL arasında cihaz bedeli ödeniyor. Her bankanın cihaz garanti süresi değişiyor. 3-5 yıl arasında değişen bu sürenin bitiminde yeniden cihaz almak gerekiyor. Geçiş ücreti karşılığı kadar kredi bulunması zorunlu olduğundan otomatik ödeme talimatıyla kredi kartına bağlanıyor.

 HGS, açılımı Hızlı Geçiş Sistemi olan yeni sistemdir. KGS’nin yerini alması planlanan HGS karayollarında nakit para tahsilatını sonlandıracaktır. KGS sistemindeki kontör bitmesi, gişelerde dur-kalk yapılması sorunu çözülecek ve trafik yoğunluğu da azalacaktır. HGS’ler PTT şubelerinden veya bankalardan temin edilebiliyor. Dolum işlemleri ise PTT merkez, şubeleri ve otoyol üzerindeki PTT iş yerleri ile PTTMatik’lerden yapılabilecek. PTT müşterilerine HGS ücretsiz olarak dağıtılacak. HGS cihazının ücreti OGS’ye göre daha uygundur. İki çeşit HGS bulunuyor. Pul şeklinde olan 5 TL, kart şeklinde olan ise 15 TL. HGS'lerin ömrü ise 8 yıl.

 HGS sistemi ile güvenliğin de artması planlanıyor. Yazılımı büyük ölçüde ülkemizde gerçekleştirilen HGS ile kaçak veya suça karışmış araçların kolayca takip edilebileceği bildiriliyor.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Arazide En Başarılı Marka Hangisi ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV