21 Ağustos 2019 Çarşamba

BAJAANATOLİA DA GERİ SAYIM DEVAM EDİYOR

Otomobil'de Avrupa Dolandırıcılığı

Avrupa'daki krüzden dolayı kredi borçlarını ödeyemeyenlerin araçlarına el konuluyor.

01 Kasım 2012 Perşembe 13:18
Bu haber 1427 kez okundu
Otomobil'de Avrupa Dolandırıcılığı

 Avrupa'daki krüzden dolayı kredi borçlarını ödeyemeyenlerin araçlarına el konuluyor. El konulan araçlar da km sayaçları ve motoruyla oynanarak sıfır diye Türkiye'ye satılıyor. Bu yolla Türkiye'ye şu ana kadar 10 bin araç satılmış...

 Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık "Büyük firmalar, araç kiralama şirketi adı altında şirketler kuruyor. Sanayi ve Ekonomi Bakanlığı'ndan teşvik belgesi almak marifetiyle yurt dışından araç getiriyorlar. Sonra da nasıl bir sistem ise bu Türkiye'ye gelen araçlar kılıfına uydurulmak suretiyle sıfır diye vatandaşlara satılıyor. Sıfır faturası olduğu için de Emniyet Müdürlüğü tescil işlemini yapıp plakasını çıkartıyor" diye konuştu.


 Yanık, bu araçların özellikle Ankara, İstanbul ve Bursa gibi merkezlerde satıldığını, Maliye Bakanlığı’nın bunu önlemek için çalışmaları olduğunu ancak bürokrasinin ağır işlediğini belirtti. "Suç niteliği taşıyan bir mal. Araçların takibi mutlaka eksiksiz yapılmalı. Çünkü ikinci el ve sıfır arasında gümrükten alınan vergi çok farklı. İkinci elde vergi daha yüksek ancak sıfır otomobilin vergisi daha düşük. Hileli araçlar hem bize hem de devlet ekonomisine zarar. Yan distrübötürler 30-40 tane otomobil getirebilir. Almanya, Belçika ya da Fransa'da az kullanılmış otomobilleri boşa çıkartıp, usulüne uydurarak sıfır faturası kestiriyorlar. Araçların bakımı, temizliği ve kilometre sıfırlaması da yurtdışında yapılıyor. Bu faturalarla araçlar Türkiye'ye giriş yapıyor. 40 bin Euro'luk bir otomobil 20 Euro'ya satın alınıyor. Sonra da Türkiye'de normal sıfır fiyatından yüzde 10-20 düşük fiyatla sıfır gibi satılıyor. Ucuza otomobil aldığını düşünen kişi ise yetkili servise gidip şase numarasından araç kaydına baktığında aracın 5 bin kilometre bakımının Münih'te ya da Paris'te yapıldığı ortaya çıkıyor. Çünkü büyük otomobil firmalarının yetkili servis sistemleri mükemmel işliyor ve gerçek ortaya çıkıyor."

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Arazide En Başarılı Marka Hangisi ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV