17 Temmuz 2019 Çarşamba

BAJAANATOLİA DA GERİ SAYIM DEVAM EDİYOR

Turgut Özal Yeniden Omuzlarda

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Özal'ın naaşı Topkapı'daki Anıt Mezar'dan çıkarılarak, incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Naaş 2 gün içinde tekrar defnedilecek.

02 Ekim 2012 Salı 08:06
Bu haber 1238 kez okundu
Turgut Özal Yeniden Omuzlarda
Ankara Cumhuriyet BaşsavcılığıÖzal’ın ölümünün suikast olup olmadığına dair yürüttüğü soruşturma kapsamında naaşının çıkartılarak Adli Tıp Kurumu’nda incelenmesi kararı vermişti. Ankara’dan gelen talimatla İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan nezaretinde, dün Adli Tıp Kurumu uzmanları ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Olay Yeri İnceleme uzmanları sabah saat 06:30’da Topkapı’daki Anıt Mezar’da çalışmalara başladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı da öğle saatlerinde Anıt Mezar’a gelerekkonuyla ilgili bilgi aldı. Yaklaşık 6 saatlik çalışma sonrası Özal’ın naaşına ulaşıldı.

Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce, Özal’ın cenazesinin "incelemeye uygun" olduğunu açıklarken, zehirlenip zehirlenmediği ile ilgili, “Çalışmadan bir şey açıklamak doğru değil. Bulgularımıza bakalım, ondan sonra ne varsa bunları zaten sizlerle paylaşacağız.. Cuma veya Cumartesi günü cenazeyi aileye teslim etmeyi düşünüyoruz. İki aydan önce raporun çıkması da mümkün değil” diye konuştu.Topraktan Numuneler Alındı


Kazı çalışmaları yapılırken her 20 cm de bir toprak numunesi alındı. Kazı çalışmaları sırasında cenazenin bulunduğu noktada toplanan su ise tahliye edildi. Naaşa ulaşıldıktan sonra da çalışmalar titizlikle devam etti. Her işlem tutanak ve kayıt altına alınırken çalışmalar bir görevli tarafından kameraya da kaydedildi. Çalışmalarda aileyi temsilen bulunması beklenen Ahmet Özal ise gelmedi. Özal ailesini Ahmet Özal’ın avukatı temsil etti. Naaşa ulaşılmasından yaklaşık 4 saat sonra işlemler tamamlanarak Turgut Özal’ın naaşı çinko kaplı özel bir tabuta yerleştirildi.

Neler olacak?


Adli Tıp Kurumu’nda, öncelikle DNA testi ve otopsi y
apılacak. Alınan örneklerde travmatik, patolojik bulgu olup olmadığı araştırılacak. Laboratuvarlarda başta uyutucu, uyuşturucu, böcek öldürücü, ağır metaller olmak üzere her maddeye bakılacak. Bütün örnekler teker teker incelenecek, sonrasında Kimya, Morg ve Biyoloji ihtisas dairelerinin raporları, ölüm nedenlerini raporlayan Birinci İhtisas Kurulu’na gönderilecek. Turgut Özal’ın cenazesi, Adli Tıp Kurumu’nda herkesin girip çıkamayacağı bir yerde muhafaza edilecek.

Turgut Özal’ın naaşının Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesi işlemleri sırasında geniş güvenlik önlemleri alındı. Saatler süren çalışmaları izleyenler için oturabilecekleri masaların hazırlandığı gözlendi.

Cenazenin önemli kısmı korunmuş

Adalet Bakanı Sadulla
h Ergin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Birçok yorumlar yapıldı. Bir şey bulunmaz denildi. Ama adli tıpçılar, tahmin ettiklerinden çok ötesinde verilere ulaştı. Saç teli var mı, kemik parçası var mı deniliyordu, bu düşüncelerin çok ötesinde materyallere ulaştılar ve adli tıp için çok önemli verilere ulaşıldı. Bir zehirlenme, toksit madde varsa, doğal olmayan ölüm nedeni varsa, kabirden çıkan cenaze sonuç vermek için son derece müsait durumda. Cenazenin önemli bir kısmı bozulmamış."    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Arazide En Başarılı Marka Hangisi ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV