16 Eylül 2019 Pazartesi

BAJAANATOLİA DA GERİ SAYIM DEVAM EDİYOR

Off Road Araç Seçimi

11 Nisan 2013, 14:07
Bu makale 22617 kez okundu
Off Road Araç Seçimi
Selim Sani Güngör

 Hepimiz bir hevesle başladık bu spora… Başlarken hiçbirşey bilmiyorduk çoğumuz belki de. Yavaş yavaş tecrübe ederek veya beraber gezdiğimiz insanlardan birşeyler öğrendik. Kimi zaman ağır hasarlar aldık, kimi zaman keyif aldık. Keşke dediğimiz zamanlar da çok oldu. “Bizim zamanımızda böyle imkanlar yoktu” diyerek büyüklerimizi de analım ama gerçekten yoktu. Şimdi bakıyorum, forumlar, kulüpler, her yer bilgi kaynağı. Ancak yeni başlayanlar ya da başlamak isteyenler için hala en büyük sorunlardan biridir araç seçimi. Ülkemizde benzin, vergi, parça sıkıntıları insanların çelişkide kalmasına neden oluyor. Peki Off Road aracı seçerken ne yapmalıyız?

 Off Road’a yeni başlıyorsak ve aracımız yoksa işimiz çok kolay… Off Road forumlarından, gruplardan, kulüplerden insanlarla tanışıp, yanlarından geziye katılmak en doğrusudur. “Kimi nereden bulacağız” diye düşünen varsa, artık her yerde bir organizasyon var, takip etmek yeterli…  Özellikle kalabalık ve değişik araçların katıldığı gezileri tercih edersek hangi aracın ne kabiliyette olduğunu görürüz. Bunun yanında yapmak istediğimiz ağır off road mu, hafif off road mu, yoksa kamp aracı mı karar verebiliriz. Ancak iş beğenip almakla kalmıyor. Hangi aracın off road modifiyesi ne kadara geliyor, yapacağımız türe göre öğrenmemiz şart. En basitinden 10 bin TL ye aldığınız bir aracın modifiyesi size 40 bin TL ye de gelebilir, 5 bin TL ye de. Burada önemli olan ne istediğimizi bilmek!

 Kimi hazır modifiye edilmiş araçları tercih ediyor, kimi araziye girmemiş olsun istiyor. Modifiye edilmiş off road araçlarının avantajları olduğu gibi dezavantajları da olabilir. Modifiye edilmiş araçlar hiçbir zaman gerçek değerinde satılmaz. 40 bin TL harcanmış bir aracın piyasa koşulları yüzünden fiyatı 20-25 bin TL olabilir. Böyle bir durumda alıcı oldukça kar etmiş gözükebilir ancak modifiyeli aracın geçmişinin önemli olduğu unutulmamalı. Alacağınız aracın nasıl kullanıldığına, bakımlarının yapılmış olmasına dikkat edilmeli, tanıdığınız güvendiğiniz bir ustaya danışmalısınız.

 Gezdik, tozduk, kararımızı verdik, beğenip standart bir araç aldık. Peki modifiye işlemini nasıl yapacağız? Paramız çoksa sıkıntı yok, istediğimizi yapar beğenmediğimizi çıkarır yenisini yaparız. Ancak belli bir bütçesi olan kişilerin daha bilinçli ilerlemesinde fayda var. Bu spora gönül vermiş kişilerle konuşarak nerede ne yapılması gerektiğini öğrenmek gerek. Ancak araç seçiminde olduğu gibi burada da yine “ne istediğimizi bilmek” önemli., “Şimdilik 3” yükselteyim sonra 5” takarım” yada “şimdilik AT lastik yeterli, sonra MT alırım” düşüncesinde olmak cebinize zararlıdır. Çünkü hiçbir zaman aldığınız bir şeyi aynı fiyata satamazsınız…

 Araç alacakların “ben hangi aracı alacağım”  sorusuyla karşılaşırız sürekli… Genelde herkes kendi kullandığı aracı önerir doğal olarak. Yapılması gereken kafamızda belirlediğimiz araçların artı ve eksilerini belirlemek, bu araçları kullanan kişilerle görüşmektir.

 Ben ağır off road yapmak istiyorum diyenlere de önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var… Aracınız ne kadar off road aracı olursa o kadar asfalttan uzaklaşır. Bunun yanında aracınız gezilerde mutlaka zarar görecektir. O yüzden birini binek olarak kullanmak üzere iki aracınız olmasında fayda var. Ayrıca yedek parçası ucuz olan eski model araçlara bakmanız da yerinde olacaktır.
    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Arazide En Başarılı Marka Hangisi ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV