16 Eylül 2019 Pazartesi

BAJAANATOLİA DA GERİ SAYIM DEVAM EDİYOR

Off Road Vinç

09 Şubat 2013, 22:28
Bu makale 4198 kez okundu
Off Road Vinç
Hasan

 


Değerli Off Road sever dostlarım, bu yazımda blogda daha önceleri değinilmiş bir konuya tekrar değineceğim, Off Road VinçOff Road Aksesuar listenizin en önemli ve en öncelikli ekipmanlarından biri de off road vinçtir. Aracınız veya birlikte off road yaptığınız bir arkadaşınızın arazi aracı battığında ilk akla gelecek olan kurtarıcı off road aksesuar malzemesi off road vinç olacaktır.

Off Road Vinç
 seçimi çok ciddiye alınması gereken bir konudur, ne çok düşük kuvvette nede çok kuvvetli olması istenmez, zayıf olursa sizi battığınız yerden kurtaramaz veya çabuk arızalanır, aşırı güçlü olursa gereksiz yere fazladan bedel ödemiş olduğunuz gibi aracınıza gereksiz extra yük de yüklemiş (güç arttıkça vinç ağırlığı da artacağından) olacaksınız. Uygun vinç seçimi aracınızın dolu ağırlığı ile bağlantılıdır, farklı literatürlerde farklı oranlar bulunmaktadır, kimileri aracınızın 2 katı kuvvet yeterli derken, kimileri 3 katı olmalıdır demektedir, biz bu yazımızda 2.5 katını baz alacağız. Seçeceğiniz vinç arazi aracınız ağırlığının 2.5 katı kuvveti civarlarında olmalıdır, bir örnek vererek açıklamak gerekirse, aracınızın dolu ağırlığı 4000lb ise seçeceğiniz vinç  10000lb olmalıdır.


Uygun kuvvette vinç seçtikten bir sonraki aşama ise halat seçimidir, vinçler çelik halatlı ve sentetik halatlı satılabilmektedir, güvenlik açısından sentetik halatlı vinç seçmenizi öneririm, vinç kullanımı sırasında çelik halat koparsa üzerindeki gerilim dolayısıyle tehlikeli olabilmekte, çevresindekilere hayati tehlike yaratabilmektedir. Sentetik halatın kopması sırasında hiçbir tehlike yoktur, sakince yere düşmektedir.
Sevgili off road aksesuar sitesi okuyucularım, bu yazımda sizlere off road vinç seçim kriterlerini anlatmaya çalıştım, umarım yararlı bir yazı olmuştur.
Bol çamurlu, off road dolu günler dilerim, kalın sağlıcakla.
Hasan

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Arazide En Başarılı Marka Hangisi ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV