16 Eylül 2019 Pazartesi

BAJAANATOLİA DA GERİ SAYIM DEVAM EDİYOR

İkinci El Piyasası Durdu

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, yıla ocak ayındaki % 20,23 artışla başlarken, ikinci el satışları sert fren yaptı.

21 Şubat 2013 Perşembe 08:59
Bu haber 3491 kez okundu
İkinci El Piyasası Durdu
 Bursa Oto Galericileri Sitesi (Oto-Koop) Başkanı Rasim Hazar, yaptığı açıklamada ikinci el otomobil pazarının en ölü sezonunu yaşadığını, satışların durma noktasına geldiği söyledi.

 Hazar, normal şartlarda da kış aylarının ikinci el satışları için kötü geçtiğini, ancak Avrupa'daki kriz ve Suriye başta olmak üzere, Türkiye'nin çevresindeki gelişmelerin bu süreci daha da olumsuz etkilediğini ifade ederek, tüketicilerin bu dönemde borçlanmak istemediğine dikkati çekti. Tüketicilerde, en azından kışı temkinli geçirme eğiliminin ağır bastığını dile getiren Hazar, “Kullanılmış oto pazarında, bırakınız hareketi, herkes cepten yiyor. Dört gözle baharı bekliyoruz. Çünkü, tatile otomobille girme isteği pazarı hareketlendiriyor. Sanıyorum hareket, mart sonu itibariyle başlar, haziran ayına kadar sürer. Tabii, önemli bir olumsuzluk olmazsa” şeklinde konuştu.


 Hazar, Türkiye genelinde kayıtdışı satışların çokluğundan yakınarak, internet üzerinden satışların da aralarında bulunduğu her türlü kayıt dışı satışların, devletin vergi kayıplarının yanı sıra, tüketicileri de dolandırıcılık olaylarına karşı savunmasız bıraktığını anlattı.


 Doğuş Oto Değerlendirme(DOD) Genel Müdürü İlhami Eksin ise "2012 yılında ikinci el sektörü için yazılan çeşitli daralma söylentilerine karşın, Türkiye Otomotiv pazarında otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 830 binler seviyesine ulaşırken ikinci el otomobil pazarında satışlar 2 milyon adeti buldu." dedi. Eksin, "2013 yılına baktığımızda ise ikinci el pazarında ilk defa bu yıl model yılı ile takvim yılı eşitleniyor, bu durumun yaratacağı sonuçları görmeyi bekliyoruz, muhtemelen yaz ayları model beklentisi olmadığı için biraz daha hareketli geçeceğini düşünüyoruz, DOD olarak bu yılki hedefimiz 25.000" dedi.


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Arazide En Başarılı Marka Hangisi ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV