21 Ağustos 2019 Çarşamba

BAJAANATOLİA DA GERİ SAYIM DEVAM EDİYOR

Yaz Saati Bitiyor

Yaz saati 28 Ekim Pazar günü sona eriyor. Saat 04.00’de saatler bir saat geri alınacak...

03 Ekim 2012 Çarşamba 22:50
Bu haber 1101 kez okundu
Yaz Saati Bitiyor
 Yaz saati uygulaması 28 Ekim Pazar günü sona eriyor. Cumartesi gününü, Pazar gününe bağlayan gece saat 04.00’te saatler 1 saat geri alınacak. Yaz saati uygulamasına 25 Mart 2012 tarihinde saatler bir saat ileri alınmıştı.

Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınmasıyla, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Ayrıca yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması da hedeflenmektedir.697 sayılı Kanunun 3097 sayılı Kanuna değişik 2. maddesi "
Greenwich’e göre 30. derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınıyor.Yaz saati uygulaması, AB ülkeleriyle birlikte mart ayının son pazar günü başlayıp, ekim ayının son pazar günü bitiyor. Bu uygulamasıyla, her yıl, "orta ölçekli" bir hidroelektrik santralinin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanmaktadır. İleri saat uygulaması işe erken başlamak ve çıkmak, aydınlatma, ısıtma, soğutma açısından da büyük önem taşıyor. TEİAŞ’ın yaptığı hesaplara göre, yaz saati uygulaması ile yıllık ortalama 700-800 milyon kilovatsaat (kWh) tasarruf sağlanmaktadır.


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Arazide En Başarılı Marka Hangisi ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV